Velcí investoři začínají věřit euru.

V posledních dnech jsme zažili velké pohyby na páru eur/usd. Může za to změna fundamentu na tomto páru. Na dolaru se situace nemění, ale o 180 stupňů se změnila na euru. ECB signalizuje změnu své politiky z expanzivní na restriktivní. Od začátku roku euro zpevnilo o téměř 10%. Tato změna fundamentu přiměla velké hráče ve fondech, které obchodují s dolarem na páku změnit i své pozice, a poprvé za rok mají čistou pozici na short na dolaru. Vedou je k tomu rostoucí výnosy na eurových dluhopisech, kdy se tak euro stává atraktivnější. Prolomení dalších důležitých výnosových úrovní může být impulsem k jejich dalšímu růstu a potom i růstu evropské měny. Euro atakuje maxima z let 2015 a 2016.

Dobrou kondici evropské ekonomiky včera potvrdil index nákupních managerů. PMI se dostal na více než šestileté maximum. Naznačuje tak expanzi průmyslu a tady i solidního ekonomického výkonu ve druhém čtvrtletí, ale nejen to. Také rostoucí zaměstnanost v tomto odvětví, která se podílí na zlepšování situace na evropském trhu práce.

Přináší s sebou také slábnoucí inflační tlaky ve výrobě, což nepotěší ECB. Vše jde na vrub nižším cenám dovážených komodit. To jsou ale údaje za minulý měsíc, a jak je vidět nyní, ropa, železná ruda a jiné komodity, nám začaly opět zdražovat. Toho může euro využít k nabrání nových sil.