ČNB nechce platit ztráty

Díky intervencím vzrostly devizové rezervy centrální banky do astronomických rozměrů. Teď si láme hlavu kam takovou masu peněz investovat s přiměřeným rizikem. Investovat více jak 120 mld. Eur není jednoduché. ČNB se chvástá tím, že jí rezervy budou vydělávat. Dluhopisy států s dobrým ratingem jsou k mání jen se záporným výnosem a ani bondy periferních států nenesou bůh ví jaký výnos, ale musíte podstoupit značné riziko.

Úroky třeba Itálie rozhodně neodpovídají všem rizikům. Proto je snaha ČNB změnit investiční strategii. Nabízí se možnost převedení do dolarových aktiv, která vynášejí víc, ale výnosy může vymazat kurzový posun. A nákupy akcií ještě ve větším rozsahu než doposud také nepřipadají v úvahu, protože indexy jsou na historických maximech. Intervence udělaly z ČNB největšího správce aktiv v okolí. Jen pro představu, největší správce naakumulovaných pojistek disponuje desetkrát menším majetkem.

Enormní devizové rezervy budou usnadňovat život dlužníkům v zahraničí. ČNB na sebe bere více a víc rizik. Posílením kurzu koruny o 1 korunu k euru povede ke ztrátě 120 mld CZK a tu bude muset někdo zaplatit. Guvernér nás ujišťuje, že vlastně to nic neznamená, ale za chvíli bude muset změnit rétoriku, až se o tom dozví veřejnost a politici. Má velmi těžkou hlavu, což ukázalo i nadšení, s jakým Rusnok v nedávné televizní debatě komentoval představu vládního fondu, do něhož by se nadbytečné rezervy převedly. Chce se tak zbavit zodpovědnosti za budoucí ztráty. Vlády by musela navýšit státní dluh a hradit budoucí ztráty ze zhodnocení koruny. Uvidíme zda se nechají politici k této transakci zmanipulovat.