Test odolnosti českých bank a zvýšení sazeb

Dnes dopoledne zveřejnila ČNB pravidelné výsledky testů odolnosti českých obchodních bank proti případné finanční krizi. Z výsledků vyplývá, že odolnost finančního sektoru v ČR zůstává stabilní a zachovává si vysokou odolnost vůči případným nepříznivým šokům.

Banky jsou tak schopné vypořádat se i s případnou velmi silnou recesí a s růstem ztrát z poskytnutých úvěrů. Rizikem naopak jsou hypotéky, proto ČNB rozšířila omezení o poskytování hypoték.

Systémová rizika pro další vývoj podle centrální banky zůstávají ve všech oblastech pouze potenciální, uvedla ČNB. V případě hypoték již rizika jsou více než hypotetická. Z toho důvodu se ČNB rozhodla zvýšit rezervy vytvářené k domácím expozicím z dosavadních 0,5 % na 1 % s platností od 1. července 2018. Jako důvod bylo také uvedeno zvyšující se počty úvěrů a potřeby tvorby rezerv pro „horší časy“.

ČNB také na základě zátěžových testů rozšířila loňské doporučení týkající se poskytování hypoték. Nově se bude týkat všech poskytovatelů úvěrů, a současně i na další úvěry, které jsou klientovi poskytnuty po získání hypotečního úvěru. ČNB také považuje nemovitosti na bydlení v ČR za mírně nadhodnocené.