Inflace v Evropě klesá

Pokud ropa nezačne růst, tak se inflačních tlaků asi nedočkáme. Dnes v 11:00 byla zveřejněna data o inflaci v Evropě. Inflace nám podle květnových čísel pomalu klesá. Po dubnovém velikonočním efektu nám jádrová inflace spadla pod 1 %, a to na 0,9 %, a celková inflace se snížila z 1,9 % na 1,4 %.

V nadcházejících měsících neočekávám žádné inflační překvapení a ke konci roku by mělo dojít k dalšímu poklesu dynamiky cen spíše blíže jádrové inflaci. Další pokles cen ropy včetně toho dnešního mě utvrzuje v mém přesvědčení.

I proto pravděpodobně ECB nebude chtít na nejbližším zasedání uvažovat o rychlejším ukončení QE, jak včera naznačovali někteří centrální bankéři z Evropy. Je zajímavé, že na překvapivá data vůbec nereagoval eurodolar. Euro si své vysoké pozice stále drží, ale nemyslím si, že na dlouho.

Spojené státy se dnes pochlubí pravidelnou týdenní zprávou o počtu žádostí o hypotéku, indexem nákupních manažerů pro oblast Chicaga a rozjednanými prodeji domů. Americká centrální banka pak večer vydá pravidelnou situační zprávu o vývoji ekonomiky zvanou Béžová kniha a za řečnický pultík se postaví prezident dallaského Fedu Robert Kaplan.