Očekávané události 20. týdne na finančních trzích

V polovině května investory čeká na finančních trzích, zajímavý a relativně makroekonomicky bohatý týden. Na následujících řádcích se podíváme na ty nejdůležitější z nich. Všechny časy jsou uváděny jako místní, středoevropské.

table-1162230_1920

Pondělí
Začátek týdne přinese zatím klidnější seanci, kdy se budou vypořádávat hlavně pozice z konce minulého týdne. Větší pohyby se dají očekávat hlavně na ropě, která roste od začátku května. Americká WTI ropa atakuje hranici 50 USD/barel a zajímavostí je netradiční velký pohyb v pondělí ve 4:15, kde některý z asijských obchodníků nakoupil větší objem ropy. Z fundamentů nás čeká jediná důležitější zpráva, a to ve 21h tisková konference britské premiérky Mayové.
Úterý
Úterý bude na makro data zajímavější, kdy hned ve 3:30 bude zveřejněn zápis ze zasedání centrální banky Austrálie. Dopoledne v 10:30 vychází série dat z Velké Británie. Tou nejdůležitější je zveřejnění meziroční inflace, která se očekává na 2,6%, oproti loňským 2,3%. Během odpoledne v 14:30 se očekávají stavební povolenky z USA s očekáváním meziměsíčním výsledkem 1,27 milionu povolenek. Večer poté ještě vychází Index cen GDT z Nového Zélandu.

Středa
Polovina týdne přinese data z Nového Zélandu, kde v 0:45 reportují kvartální výsledky za inflaci mezi podniky. Dopoledne vychází index průměrné mzdy za Velkou Británii s očekáváným výsledkem 2,4%. V 14:30 před americkou seancí reportuje kanadské průmyslové prodeje s očekávaným nárůstem o 1,1%. Den zakončí, jako každý týden ve středu, zásoby ropy.

Čtvrtek
Ve čtvrtek opět začínáme daty z Austrálie, a to konkrétně s daty z pracovního trhu. Analytici oslovení agenturou Bloomberg zatím očekávají meziměsíční nezaměstnanost na 5,9% a nově vytvořená pracovní místa v relativním útlumu pouze s 4,5 tis. míst. V porovnání s minulým měsícem s vytvořením 60 tisíc míst se můžeme domnívat o prvním signálu ke zpomalení australské zaměstnanosti. Dopoledne tradičně vychází data za Británii s výsledkem o meziměsíčních datech z maloobchodního prodeje. Minulý měsíc jsme zaznamenali útlum a pokles prodejů o -1,8%, tentokrát se očekává navrácení do černých čísel s výsledkem 1,2%. Večer od 19:00 ještě nezapomeňte na projev prezidenta ECB Draghiho, který hostuje na univerzitě v Tel Avivu.

Pátek

Konec týdne bude zajímavý pouze během odpolední seance, kdy vychází v 14:30 inflace za Kanadu s předpokládaným nárůstem o 0,5%.