Investory opustil strach

Investory úplně opustil strach z možného poklesu akcií a jiných finančních aktiv a všichni mají růžové brýle. Strach měřený indexem VIX je nejníže za posledních 24 let, a dostal se tak pod 10 bodů. Indexy akcií v Americe i v Evropě šplhají na nová maxima a nikdo si nepřipouští, že by to mohlo být jinak. Akcie se obchodují stejně draho vzhledem k ziskům připadajícím na akcii jako v roce 2008 a investoři jako by zapomněli, co po té následovalo.

trading
Co by se tedy v globální aréně mohlo pokazit, když vývoj v eurozóně i v USA vypadá relativně slibně? Pochybnosti opět vzbuzuje Čína, která se v posledních dnech nepřidala k obecnému tržnímu optimismu. Ba naopak. Od začátku měsíce ztratily čínské akcie okolo 5 % kvůli strachu z toho, že vláda začne agresivněji tlumit rychlý růst úvěrů, který v posledních letech výrazně zvýšil vnitřní zadluženost druhé největší světové ekonomiky. Čínský model růstu přitom hodně sází na úvěry financované investice a bez nich může mít vážný problém. Je ale otázka, zda si čínské autority budou přát situaci řešit agresivněji před klíčovým stranickým sjezdem na podzim tohoto roku. Čínská „rozbuška“ tak pravděpodobně bude trhy a ekonomiky ohrožovat až na konci roku.

Ve čtvrtek nad ránem Japonsko pošle na trh výsledek obchodní bilance a výsledek běžného účtu, dopoledne Švýcarsko zveřejní inflační statistiku a Spojené království se pochlubí zprávami o průmyslové výrobě a obchodní bilanci. Ve Spojeném království navíc bude o nastavení měnové politiky rozhodovat tamní centrální banka. V USA vyjdou odpoledne index výrobních cen a pravidelné týdenní zprávy o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti a o vývoji zásob zemního plynu na americkém území od vládní energetické agentury EIA a s projevem vystoupí ve čtvrtek prezident chicagského Fedu Charles Evans a šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley.