Macron pomohl české koruně

Česká koruna začala pomalu sílit a odpoutala se tak od hranice 27 korun za euro. Dostala se tak až k hranici 26,60. Pomohlo jí více faktorů a to výsledek francouzských prezidentských voleb, uklidnění na české politické scéně s demisí vlády i výborné výsledky maloobchodu. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy vzrostly v březnu reálně meziměsíčně o 1,2 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 7,0 %, bez očištění o 7,8 %. Údaje svědčí o stále dobré náladě spotřebitelů utrácet, kterou podporuje klesající nezaměstnanost spolu s rostoucími mzdami.

Nejvyšší dynamiku růstu si dlouhodobě udržuje internetový a zásilkový prodej, v samotném březnu zde tržby vzrostly o 25,8 %. Vyšší zájem zákazníků zaznamenaly také specializované prodejny nepotravinářského zboží. Tržby rostly v prodejnách s oděvy a obuví (o 19,1 %), s výrobky pro domácnost (o 17,9 %), s počítačovým a komunikačním zařízením (o 16,2 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 14,6 %) a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 9,2 %). Prodej ve specializovaných prodejnách potravin se zvýšil o 5,4 %, naopak v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížil o 0,9 %.

Myslím si, že březnový růst maloobchodu nevydrží v takové výši dlouho a v budoucích měsíčcích poroste někde okolo 4%. Růst tržeb dává předpoklad pro růst poptávkové inflaci a ta potom podpoří přestavitele ČNB pro upravení, k restrikci měnové politiky, to je k dřívějšímu zvýšení sazeb a to celé se odrazí v posílení koruny. Proto se domnívám, že korunoví investoři vydrží ve svých investicích delší dobu s vidinou vyšších zisků.