Důležitá makro data na 19. týden

Druhý květnový týden nám přinese každý den několik důležitých makro dat, které musí znát každý obchodník.

truth-166853_1920
Během úterý je důležité dát si pozor pouze v 16:00 na data z trhu práce v USA. Hlavní data však můžeme očekávat až přelomem týdne. Ve středu ve 14:00 bude v nizozemském parlamentu hovořit prezident ECB M. Draghi o dopadech měnové politiky. Zvýšenou volatilitu můžeme očekávat na euru, evropských dluhopisech. Odpoledne následují pravidelné týdenní zásoby ropy WTI, kde se očekává snížení zásob o více než dva miliony barelů, což může vést k mírnému nárůstu cen ropy. Na realitu si však musíme počkat hned po 16:30, kdy se výsledky zveřejní. Večer poté ve 23:00 zasedá novozélandská centrální banka, kde se neočekává změna a úroková sazba by měla zůstat na dosavadních 1,75%. Zajímavější však může být doprovodná tisková konference od půlnoci středoevropského času, kde guvernér centrální banky bude naznačovat další kroky v měnové politice.

Čtvrtek je na data nejzajímavější a týká se hlavně Velké Británie. Sérii dat zahájí v 10:30 průmyslová produkce, která se meziměsíčně očekává s poklesem o -0,2%. Ve 13:00 budou nejdůležitější zprávy týdne a to zasedání britské centrální banky. Již tradičně se zveřejní inflační report, zápis o hlasování 9 členů bankovní rady, zápis ze zasedání a také úroková sazba, která se očekává beze změny na 0,25%. Data mohou mít dopad hlavně na britskou libru, britské dluhopisy a hlavní akciovou burzu FTSE 100. Odpoledne ve 14:30 reportuje ještě PPI z USA, tedy inflace mezi firmami, a již tradiční týdenní data o nových žádostech o podporu v nezaměstnanosti.

V pátek a sobotu je zasedání G7, tedy setkání Kanady, Itálie, Francie, Německa, Japonska, Velké Británie a Spojených států. V pátek odpoledne data zakončí série reportů z USA, tedy hlavně indflace, která se meziměsíčně očekává v mírném nárůstu o 0,3% a molo-obchodní tržby taktéž meziměsíčně v nárůstu o 0,6%. Data mohou mít vliv na americký dolar, americké dluhopisy a cenu zlata.