Pád české vlády a očekávání na Apple

První květnový den jak stvořený pro pád vlády. Jakoby si řekl premiér Sobotka a celkem překvapivým krokem dnes v 13:45 oznámil veřejnosti podání demise Vlády České republiky. Otázkou se nabízí, jakou formou se v ČR dále bude vládnout, zda budou předčasné volby, nebo zda se dočasně vytvoří jiná koalice, či úřednická vláda. Faktem je, že nyní je hlavní slovo na prezidentovi Zemanovi. Připomeňme, že premiér Sobotka podává demisi z důvodu dlouhodobějších sporů s vicepremiérem Andrejem Babišem s jeho kauzami Čapího hnízda a korunových dluhopisů.

Český finanční trh na vytvořenou nejistotu reagoval v prvních minutách relativně prudkým oslabením české koruny, která se dostala až na hranici 26,93 CZK za euro. Postupem dne však opět mírně klesla k 26,90CZK/EUR. I tak je koruna překvapivě klidná a kýžené po intervenční prudké posílení koruny se nekoná. Naopak, v posledních dnech se stále obchoduje, jako by ČNB stále intervenovala.

Český akciový trh dnešní seanci zakončil s poklesem více než 0,5% na cílových 1 001, 98 bodů. Kritických 1000 bodů domácí akciový trh překonal ve čtvrtek. Denní objem na české burze pro dnešek byl 567 milionu a průměr posledního roku se drží na 667 milionů.

Ve Spojených státech také dále probíhá výsledková sezona a dnes po 22:00 reportuje největší světová firma Apple.