Nálada je stále vynikající

Trhy tak v klidu vyčkávají hlavně na zítřejší zasedání ECB a ani dnešní seance by na celkově pozitivním sentimentu nic měnit neměla. Americké akcie v úterý dál silně rostly a index technologického trhu Nasdaq Composite se poprvé v historii přehoupl přes úroveň 6 000 bodů.

koruna

Wall Street vzhůru vedly rovněž příznivé hospodářské výsledky amerických firem. Symbolickou hladinu 6 000 bodů překonal Nasdaq Composite 17 let poté, co se za boomu internetových firem v roce 2000 dostal nad 5 000 bodů. Na nové absolutní maximum se dostal také index malých firem Russell 2000, ten svůj historický rekord posunul na 1 415,55 bodu. Index volatility VIX se snížil o 0,74 % na 10,76 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o 6 bazických bodů na 2,334 %. V plusu skončily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví veřejných služeb. Nejvýrazněji stouply sektor základních materiálů, energetické odvětví a finanční sektor.

A co se týká české koruny, tak optimismus po francouzských volbách moc dlouho nevydržel a kurs se posunul zpět do blízkosti 26,90. Věřím, že blížící se zasedání ČNB, které proběhne příští týden, by teoreticky mohlo hrát koruně do karet, stejně jako holubičí vyznění zasedání ECB zítra. Také euro by mohlo po zítřejším vyjádření ECB klesnout, a pokusit se tak zaplnit nedělní gap.
Dnes je na programu aukce dvouletých, jedenáctiletých a devatenáctiletých dluhopisů. Zajímavé bude sledovat především sílu poptávky na krátkém konci české křivky.
Středa bude z pohledu makrodat slabším dnem. Austrálie zveřejní údaje o inflaci v prvním čtvrtletí, Francie se pochlubí dubnovou spotřebitelskou důvěrou, ve Spojených státech vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy na americkém území a Kanada na trh pošle únorové maloobchodní tržby. Hospodářské výsledky budou reportovat například společnosti PepsiCo, Anthem, Twitter, Procter & Gamble, Boeing, Credit Suisse, Daimler, GlaxoSmithKline a Fiat Chrysler Automobiles. České investory bude nejvíce zajímat zveřejnění čtvrtletních hospodářských čísel mediální společnosti CME.