Velká poptávka po riziku pomáhá akciím a jde proti dluhopisům

První povolební den si celý finanční svět interpretoval jako vítězství zajetých pořádků, finanční stability a boje proti populistickým názorům. Investoři po dlouhých týdnech nejistoty začali přesouvat svá aktiva zpět z tzv. „bezpečných přístavů“ a celý den byli hladoví hlavně po evropských akciích.

bondy
Jednoznačným vítězem dne je k 15:30 SEČ pochopitelně hlavní francouzská akciová burza CAC 40, která otevřela jedním z největších „gapů“, tedy jednorázovým převážením poptávky po téměř jakýchkoli francouzských akciích. Na krátkou chvíli se dokonce CAC 40 podíval přes důležitou rezistenci 5 280 bodů a byl tak nejvýše od poloviny roku 2008. Aktuálně s touto hranicí bojuje a je pravděpodobně pouze otázkou času, než hranice padne. Makroekonomická data z Evropy i relativní politické uklidnění tomuto názoru nahrává. Výrazným šokem by však bylo vítězství Le Penové v druhém kolem prezidentských voleb, které proběhnou v neděli 7. května. CAC 40 v řeči čísel dnes přidala + 4,16 %, což je jeden z nejlepších výsledků denního obchodování za poslední léta.

Ostatní akciové evropské trhy obchodují na stejně pozitivní vlně, a tak německý hlavní DAX aktuálně přidává přes + 3 % na ceně 12 413. Britský FTSE 100 obchodoval smíšeně, kdy dopoledne dokonce několik hodin obchodoval se ztrátou, ale přes odpoledne se i britské akcie uklidnily a nyní tak obchodují s + 1,82 % na ceně 7 242. Nakoukneme-li do českých „luhů a hájů“, zjistíme, že s českými akciemi obchodují hlavně zahraniční obchodníci ze západu, a tak výsledky tradičně kopírují akciové indexy okolních států, především Německa. Pražský akciový index PX 50 obchoduje na ceně 990,98 CZK s mezidenním vylepšením o + 1,34 %. Tahounem domácího trhu jsou akcie ERSTE, VIG a CETV, které přidávají přes 2 %, ERSTE dokonce přes 4 %.

Díky chuti vkládat velké objemy peněz do akcií logicky musí klesat protiváha, kterou jsou hlavně státní dluhopisy. Tak například výnos německých 2letých dluhopisů během dnešní seance vzrostl o úctyhodných + 11 %, s aktuálním výnosem −0,68 %. Jelikož roste výnos, znamená to odliv poptávky a jejich výnos je tak nejatraktivnější od ledna letošního roku. Podobně na tom jsou i nejvíce obchodované bondy světa, americké 10leté dluhopisy, které na výnosu přidávají mezidenní změnou +2,78 s ročním výnosem 2,29 %.