Výsledek francouzských voleb a finanční trhy

Na prvním místě skončil středový reformní a pro-evropský Emanuel Macron a s ním do druhého kola postoupila Marine Le Penová z Národní fronty. Předvolební průzkumy nepodceňovaly podporu extrémních kandidátů, jako je Le Penová. Můžeme se tedy domnívat, že se nebudou mýlit ani v odhadech do druhého kola. V tom je Macron daleko silnějším soupeřem, než by byl eventuálně pravicový Francois Filon. Macron by měl získat odhadem 63 % a Le Penová okolo 35 %. Druhé kolo voleb je na programu relativně brzy, a to za 14 dní 7. května.

francie
Eurodolar reagoval na výsledky značným posílením o 200 bp tedy o dvě figury. Silnou pozici si euro podrží, protože jej podpořil i dobrý výsledek IFO indexu v Německu. Daří se všem rizikovým aktivům jako akcie a naopak v poklesu jsou bezpečná aktiva jako japonský jen nebo třeba zlato.

Na Wall Street se postupně rozbíhá výsledková sezóna, když své výsledky za 1.Q zveřejnila například Visa, General Electric nebo Honeywell. Cena ropy Brent zakončila minulý týden dalším poklesem a měsíční kontrakt se dostal krátce pod 52 USD/barel. Ropě se mimo jiné asi nelíbil další citelný nárůst aktivity producentů v USA.

V úvodu týdne budou trhy vstřebávat především první kolo francouzských prezidentských voleb. Reakce trhu po oznámení předběžných odhadů po uzavření volebních místností ukazovala na posílení eura vůči dolaru. Během dne zaujme investory dále index podnikatelské nálady v Německu Ifo, zveřejněna bude úroveň zadlužení zemí eurozóny ke konci roku 2016, v USA pak vyjdou například index aktivity chicagského Fedu nebo obdobný průmyslový index od pobočky Fedu v Dallasu.

Hospodářské výsledky za první kvartál během dne zveřejní například Halliburton, Kimberly-Clark, Alcoa, Whirlpool nebo Philips.