Napětí před francouzskými volbami

Euro zůstává bez větších pohybů před víkendovými volbami ve Francii. Včerejší teroristický útok v Paříži může nakonec více nahrávat pravicovým kandidátům. Podle mého názoru se může euro s rostoucím napětím ke konci seance dostat až pod hranici 1,07. Velký pohyb potom očekávám v neděli večer se začátkem asijského obchodování, protože první výsledky z Francie přijdou po 19. hodině a trhy se otevírají ve 21:00.

table-1162230_1920
Výsledky francouzských voleb ovlivní obchodování nejen s eurem, ale i s korunou. Česká koruna se včera poprvé od ukončení intervencí vrátila zpět nad 27 korun za euro. Nad touto hranicí jsme byli sice jen chvíli, ale ukazuje to, že se koruně moc posilovat nechce. ČNB totiž svými intervencemi vykoupila potřeby České republiky na 29 let dopředu a teď není téměř nikdo, kromě turistů, kdo by prodával eura do korun. Pokud vzroste napětí v souvislosti s francouzskými volbami, může to vést k tomu, že koruna otestuje ještě slabší úrovně nad 27. Oslabující koruna zatím nevyprovokovala držitele dluhopisů k nějaké akci a kratší konec výnosové křivky – mám na mysli jednoleté a dvouleté dluhopisy – se za poslední týden téměř nepohnuly.

Naproti tomu v Americe bylo včera poměrně živo. Akcie rostly a index technologického trhu Nasdaq Composite skončil na novém zavíracím maximu. Index volatility VIX klesl o 5,22 % na 14,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva bazické body na 2,233 %. Dařilo se finančnímu odvětví a průmyslovému sektoru. Obavy z blížících se francouzských voleb, jejichž první kolo proběhne v neděli, polevily díky vyšším šancím na vítězství Emmanuela Macrona. Nejoptimističtěji během čtvrtečního obchodování z toho vyšla francouzská burza, index CAC 40 si připsal 1,48 % na 5 077,91 bodu.

Pátek bude dnem předběžných dubnových indexů nákupních manažerů. Ukazatelem za zpracovatelský sektor se nad ránem pochlubí Japonsko, dopoledne zveřejní PMI za sektor služeb a zpracovatelský sektor Francie, Německo a souhrnně celá eurozóna a odpoledne přidají indexy nákupních manažerů za obě oblasti také Spojené státy. Dopoledne ještě přidají Itálie statistiku průmyslové výroby, eurozóna výsledek běžného účtu a Spojené království údaje o maloobchodních tržbách a odpoledne a večer budou investoři v USA kromě PMI vyhodnocovat také údaje o prodejích starších domů a pravidelnou týdenní zprávu společnosti Baker Hughes o změně počtu aktivních vrtů pro těžbu ropy a zemního plynu na americkém území.