Zásoby ropy a obchodní den na akciových trzích

Ve středeční seanci jsem zaznamenal zajímavé pohyby na některých světových trzích, jako například s americkými státními dluhopisy, cenou mexického pesa, nebo polské akciové burze.

stock
Na data klidná seance začala v Asii mírným nárůstem tokijské akciové burzy Nikkei 225 o 0,07 % na konečnou cenu 18,432. Nejvýkonnější tamní akcie byla s denním nárůstem + 6,28 % Sapporo Holdings a nejhůře obchodovala s poklesem −3,49 % Yamato Holdings. Obě firmy patří mezi velké a stabilní japonské společnosti. Druhá nejdůležitější akciová burza v Asii, konkrétně čínská Shanghai Composite, za dnešní obchodní den odepsala −0,79 % a zakončila na ceně 3,171. Zajímavostí je, že burza klesá již 4. dnem v řadě o celých 100 bodů, a je tak nejníže od začátku února letošního roku.
Evropská seance k 17:30 SEČ obchoduje také smíšeně, přičemž nejvíce roste varšavská burza WIG 20 s připsáním +4,67 % na cenu 2,274. Cenu akciové burzy táhne vzhůru hlavně bankovnictví, kde například mBank přidává 3,27 % na cenu 388.30. Z velkých evropských hybatelů se zastavme u německého DAXu s mírným posílením +0,18 %. Pod tlakem je již od včerejška londýnská burza FTSE 100, která odepsala za celou včerejší seanci −2,50 % a dnes přidává další −0,39 %. Česká PX 50 obchodovaná v Praze se téměř nehnula se zakončením −0,05 % a finálním objemem obchodů za 630 milionů, což mimo jiné činí roční průměr.
Jedinou zajímavou informací z řad makrodat bylo vydání týdenních dat o zásobách americké WTI ropy, která se propadla mezitýdně o milion barelů a i z toho důvodu je ropa pod tlakem. Na forexovém trhu se největšího pohybu dočkal pár USD/MXN (mexické peso) s nárůstem dolaru o aktuálních +1,39 %. Růst je zatím bez zjevného odůvodnění, ale byl zahájen až během otevření americké seance po 15h SEČ, dá se tedy usuzovat, že za pozicemi mohou stát američtí obchodníci.