Síla japonského jenu

Japonský jen je překvapivě nejsilnější měna z majors. Na páru s americkým dolarem už dokázal od začátku roku zpevnit o téměř 8 %. Růst jenu je dosti překvapivý, i když se dá vysvětlit. Jednak o tamní ekonomice není mnoho slyšet a v poslední době roste politické riziko ve světě. Za růstem stojí přílišný optimismus ohledně zvyšování sazeb ve světě, hlavně v USA, ale také v Evropě. Trh na začátku roku počítal s tím, že FED letos zvýší sazby hned třikrát, ale jak ukázalo poslední zasedání FEDu, tato myšlenka se začíná postupně rozplývat.

Můžeme nejvíce je to znát na výnosech amerických dluhopisů, které poklesly z 2,64 % na včerejších 2,18 %. To vede k oslabování dolaru k hlavním měnám. Zatímco společně s pádem amerických výnosů začaly klesat také výnosy v Evropě a rovněž v ostatních vyspělých zemích, v Japonsku se úroveň výnosů příliš nezměnila, což vede ke snížení rozdílů a japonské výnosy se tak staly relativně atraktivní.
Podle mého názoru se jenu takto dařit už dlouho nebude. Výnosy v USA již neklesají tak rychle a vidím jejich konec a také utichá geopolitické riziko – Severní Korea, Rusko, prezidentské volby ve Francii…….