Trump hýbe dolarem

Donald Trump si včera večer postěžoval na příliš silný dolar. Trhy na jeho výroky ihned reagovaly oslabením dolaru na všech měnových párech, k čemuž se ještě přidalo geopolitické riziko, a tak nejvíce posilovaly bezpečné měny a komodity jako japonský jen a zlato.

donald-j-trump-1271634_1280
Akcie ve Spojených státech ve středu opět zlevnily. Důvodem bylo znovu geopolitické napětí, které nutí investory hledat méně riziková aktiva. Ztrácely hlavně finanční společnosti a průmyslové podniky, dařilo se defenzivnějším titulům. Index volatility VIX vzrostl o 4,64 % na 15,77 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o zhruba tři bazické body na 2,264 %. Nejvýrazněji zlevnily akcie v průmyslovém sektoru, finančním odvětví a v sektoru základních materiálů. Dařilo se naopak sektoru veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží.

Velké pohyby probíhají na českých dluhopisech po ukončení intervenčního závazku. Trhy si hrají s myšlenkou, že díky vysoké inflaci by ČNB mohla utáhnout měnovou politiku už na konci letošního roku. S tím i počítala ČNB ve své prognóze. Jednalo se o modelový výstup, který měl více než cokoliv jiného sloužit jako vodítko pro správné načasování kurzového závazku, což je první krok k utažení měnových podmínek. Podle mě, si musíme počkat déle, než se usadí uvolněná volatilita na koruně a také na to, kdy bude znám konec kvantitativního obchodování v eurozóně.

Z tohoto pohledu krátký konec české dluhopisové křivky již nevypadá až tak předraženě jako před vypnutím intervenčního režimu. Včera proběhla aukce dvouletých dluhopisů a podle výsledků se zdá být poptávka stále solidní. Poptávka byla za necelé 4 mld. CZK a prodaly se dluhopisy za necelé 2 mld. CZK s výnosem od −0,071 do −0,002 %.

Dnes ČNB zveřejní výsledky platební bilance za únor a uvidíme v detailnější struktuře, proč musela centrální banka intervenovat. Česká koruna se drží v blízkosti 26,70 EUR/CZK a přirozený tlak na zisky se zdá být relativně slabý. To by mohlo vést časem k tomu, že někteří ze sázkařů na “silnější” korunu ztratí trpělivost a začnou vybírat zisky. Dnešní čísla o únorové platební bilanci by měla jenom potvrdit, že na začátku roku jich přišlo do Česka poměrně dost. Posun nad 26,70 EUR/CZK by mohl vést trh časem k testování intervenční hranice zespodu.