Růst Unipetrolu a propad mědi

Uprostřed týdne jsme mohli sledovat zajímavou obchodní seanci, ve které doznívaly reakce na Trampův „ostrý jazyk“ týkající se Severní Korei, z české akciové burzy vycházela čísla o dividendách a zaznamenán byl také prudký propad mědi.

měď
Začněme českou burzou, která nabídla seanci se zvýšeným objemem obchodování s finálními 926 miliony Kč zobchodovaného kapitálu. Dlouhodobý průměr činí 661 milionu Kč. Největším propadem dne byly akcie bankovního průmyslu, kde akcie rakouské ERSRE odepsaly –1,23 % na konečnou cenu 803,90 CZK/akcie. Dnešek byl také prvním dnem bez nároku na dividendu na ceně akcie Monety, a proto došlo k logickému a každoročnímu propadu právě o hodnotu dividendy. Dnešní seanci Moneta zakončila s poklesem −9,62 % na ceně 79,90 CZK/akcie. Naopak nejlepším titulem se z pohledu investorů staly akcie Unipetrolu, které rostou v posledních týdnech zajímavých tempem a jen za dnešek přidaly dalších 5,36 % na konečnou cenu 257,50 CZK/akcie.

Evropské akciové trhy mají za sebou klidný den, kdy německý DAX přidal k 17:30 SEČ pouhých + 0,16 % a britský FTSE odepsal −0,21 %. Americké trhy zatím obchodují smíšeně s několika desetinnými propady, které jsou však pro běžný trh zcela normální.

Opačná situace a nervozita panuje na ceně mědi, která odepisuje za dnešní den 2,68 % a aktuálně stojí 2,53 USD/libra. Reaguje tak na odklon kapitálu k bezpečnějším komoditám, jako je zlato nebo stříbro. Z důvodu geopolitického napětí také můžeme vidět nárůst zájmu o americké 10leté dluhopisy, jehož výnos po velkém zájmu klesl na aktuálních 2,28 %.