Růst VIXu o 9% a vývoj na koruně

Americké akcie zahájily týden mírným růstem. Posilovaly hlavně energetické podniky, kterým pomohl růst cen ropy. Finanční společnosti před zveřejněním výsledků hospodaření tří velkých amerických bank v tomto týdnu naopak oslabily. Investoři jsou navíc nervózní kvůli zvýšenému geopolitickému napětí v Sýrii. Index volatility VIX vzrostl o 9,17 % na 14,05 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o jeden a půl bazického bodu na 2,366 %.

trader1
Evropské akciové trhy absolvovaly během pondělka nevýraznou seanci, jíž dominovaly obavy z geopolitického vývoje na Blízkém východě a očekávání makroekonomických dat z USA.

Česká koruna zastavila na začátku týdne svůj postup vpřed a po dalším nárůstu inflace se zatím nedokázala posunout pod 26,50 EUR/CZK. Těžko ale zatím mluvit o výraznějším vybírání zisků. Je ale zjevné, že měnový pár po uvolnění intervencí narazil na první vážnější technickou překážku a uvidíme, zda a na jakých úrovních zaznamenáme výraznější uzavírání dlouhých korunových pozic. Zajímavé také bude vidět, zda se na koruně podobně jako na ostatních středoevropských měnách výrazněji podepíše napětí před blížícími se prezidentskými volbami ve Francii.

Dolar včera využil páteční data z trhu práce, poté zvýšenou nejistotu spojenou s bezpečnostními otázkami, ale snižování výnosů mu během dne sebralo vítr z plachet a americká měna na hlavních párech začala lehce ztrácet. Vzhledem k tomu, že noční vystoupení šéfky Fedu Yellenové nepřineslo nic nového, se trhy začínají soustředit na dění v eurozóně, resp. ve Francii, kde se blíží prezidentské volby, přičemž extremističtí kandidáti se v průzkumech drží velmi vysoko či dokonce posilují.

V úterý dopoledne se investoři zaměří na sérii britských dat (index cen v maloobchodě, index cen domů od DCLG, index výrobních cen, inflace), ekonomické indexy institutu ZEW pro Německo a celou eurozónu a zprávu o průmyslové výrobě v eurozóně. Odpoledne vyjdou ve Spojených státech index optimismu malých firem od NFIB a ukazatel JOLTS (oblíbený indikátor stavu trhu práce Janet Yellenové) a večer zveřejní ropný institut API zprávu o vývoji zásob černého zlata na americkém území a za řečnický pultík se postaví šéf pobočky Fedu v Minneapolisu Neel Kashkari. V Itálii bude navíc druhým dnem pokračovat ostře sledovaný summit G7.