USA vs Sýrie – dopad na ekonomiku?

V pátek v brzkých hodinách americké ozbrojené síly zaútočily proti základně syrského letectva. Jako důvod útoku byla Bílým domem uvedena údajná zodpovědnost prezidenta Bašara Assada za chemický útok proti povstalcům a civilistům z provincie Idlíb. Jedná se tedy ze strany USA o jasný vzkaz pro Asada a čínského prezidenta, se kterým dnes má v plánu Donald Trump jednat.  Ale jaký má tento zásah schválený západními vládami dopad na finanční trhy a americkou ekonomiku?

válka syrie

Bezpečné přístavy

Jako první se podívejme na dopad vyhlášení válečného stavu na tzv. „bezpečné přístavy“, kterými jsou zejména zlato a měnový pár USD/JPY.

Na těchto instrumentech je patrné, že investoři v moment ohlášení zprávy přelili svůj kapitál do těchto bezpečných přístavů, které v moment vyhlášení značně posílily.

Válka a černé zlato

Když nastane válečný stav tak jedna z nejcennějších komodit je ropa a díky tomuto kroku i ropa značně posílila a odepsala ztráty, které si připsala po vydání zásob ropy s mezitýdenním nárůstem o 8 mil. barelů více, než očekávali analytici.

Ruský bratr už není bratr

Opačnou situaci ale můžeme sledovat na ruském rublu, který v okamžiku oznámení válečného úderu odepsal 1,8 % a nyní díky korekci klesá oproti dolaru už pouze o 1%. Dá se předpokládat, že tento krok Donalda Trumpa velice ochladí vztah USA a Ruska a prodlouží jednání o zrušení sankcí proti Ruské federaci způsobené válečným konfliktem na Ukrajině.