Den D pro českou korunu

Dnešním dnem bankovní rada ČNB rozhodla o ukončení kurzového závazku vůči euro. Rozhodla tak na svém dnešním mimořádném monetárním zasedání. S okamžitou platností tedy ukončili veškeré intervenční kroky  a ohlásili tiskovou konferenci Jiřího Rusnoka pro media na 14:15.Bankovní rada projednala pouze tento zásah, k vývoji úrokových sazeb se dnes nejednalo.

bělaška

Česká národní banka se tímto krokem vrátila do klasického režimu měnové politiky pohyblivého kurzu, který odráží vývoj ekonomiky a úrokových sazeb. Česká koruna se tedy následně může vyvíjet směrem nahoru či dolu na základě aktualní nabídky a poptávky. ČNB je nicméně dle stanoviska bankovní rady připravena při poklesu kurzu EUR/CZK k 25,00 opětovně intervenovat a zasáhnout do vývoje kurzu.

Česká koruna je po oznámení ukončení intervence vysoce volatilní a a značně vůči euru posiluje. Nejvíce je znatelný vývoj na státních dluhopisech s dvouletou splatností kde pohyb výnosu dluhopisu byl oznámení opuštění kurzového závazku 52%.
Bankovní rada ČNB v čele s Miroslavem Singerem se rozhodla zahájit intervence 7.listopadu 2013 s cílem oslabit korunu hrozící deflací. Kurz z původních 25,50/EUR se pomocí intervencí udržel u hladiny 27 Kč/EUR