ČNB sledovaný růst mezd a středa na fin.trzích

ČNB opět zaměřila pozornost k vývoji trhu práce. Vývoj průměrné mzdy totiž v posledním kvartále minulého roku zaostal za poslední prognózou banky. Sice mediánová mzda rostla rychleji než celkový průměr, ale právě nejistotu ohledně tempa růstu mezd zmiňuje banka jako jedno z negativních rizik pro vývoj inflace.

truth-166853_1920
Očekávám, že i letos dojde k růstu reálné mzdy, tedy že nominální růst bude vyšší než inflace. Bude to způsobeno poklesem volných zaměstnanců na trhu práce. Právě nedostatek pracovní nabídky by měl tlačit mzdy i nadále vzhůru. Nehledanější jsou v současnosti montážní dělníci výrobků a zařízení. Následují řidiči nákladních automobilů, autobusů a tramvají, pomocní pracovníci ve výrobě, kováři, nástrojáři a příbuzní pracovníci, což dohromady tvoří více než polovinu volných míst. Jak je ale z inzerátů patrné, výše popsané pozice jsou nabízeny s velice podprůměrnou mzdou, výjimkou jsou řidiči, u nichž se nabízená mzda blíží mediánu.

Doufám, že se uchazečům při nástupu podaří vyjednat vyšší nástupní mzdu. S tou by jim měli pomoci odbory, i když členství v odborech není u nás tak populární jako v jiných zemích Evropy. Lze pozorovat vyšší angažovanost odborů a hrozbu stávek za vyšší mzdy, protože jim to současná ekonomická situace umožňuje. První vlaštovkou je v tomto směru stávka řidičů autobusů.

Středa se ponese ve znamení indexů nákupních manažerů. Ukazatele za sektor služeb zveřejní společnost Markit pro Japonsko, eurozónu, jednotlivé evropské země i USA. Z dalších údajů vyjdou v Evropě data o únorových tržbách českých maloobchodníků. Ve Spojených státech odpoledne vyjdou pravidelné týdenní zprávy o počtu žádostí o hypotéku a o zásobách ropy od vládní energetické agentury EIA. Dále březnová statistika počtu nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru od agentury ADP a ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor. Americká centrální banka pak večer zveřejní zápis ze svého posledního měnově politického zasedání, na kterém došlo ke zvýšení úrokových sazeb.