Zasedání australské centrální banky a akcie Seadrillu

JV dnešním komentáři se zaměřuji na dvě hlavní události dnešního dne, kterými jsou zasedání australské centrální banky a propad ropné společnosti Seadrillu.

Australská centrální banka na svém dnešním zasedání ponechala úrokové sazby beze změny, ale v doprovodném komentáři se vyjádřila, že silný australský dolar (AUD) by mohl poškodit tamní ekonomiku. Odezvy jsme se dočkali především na měnovém trhu, kde po prohlášení začal klesat právě zmíněný australský dolar o více než -0,7%, započteme-li noční asijskou a evropskou seanci dohromady. AUD se však stále obchoduje v běžné hranici na hlavním páru s USD a má tak prostor k dalšímu poklesu. Z dnešního dne však je jednoznačně nejvíce volatilní ze všech hlavních měnových párů.

Na akciovém trhu po druhé za sebou přinesla britská akciová burza nečekaný a velký zlom na jedné z akcií. Po včerejších propadech technologické firmy vyrábějící grafické karty pro Apple společnost Imagination Technologies Group, které akcie propadli o necelých 70% se dnes velkého propadlu dočkala společnost Seadrill Limited s poklesem o – 36% po zveřejněném varování že její akcionáři a držitelé dluhopisů mohou v rámci restrukturalizace dluhu očekávat velké ztráty. Seadrill se zabývá ropných průmyslem a posobí v v Angole, Brunej, Konžské republiky, Indonésie, Malajsie, Nigérie, Norsku, Thajsku, Brazílii, Saúdské Arábii, Spojených arabských emirátů, USA a Velké Británii. Její zázemí je řízeno z Londýna.