Záludnost měkkých indikátorů

Problémem měkkých indikátorů jako index podnikatelské nálady ISM či spotřebitelská nálada je ten, že reprezentují optimismus či pesimismus podnikatelů nebo spotřebitelů. Včera byl právě zveřejněn americký ISM index a ten nedopadl vůbec špatně.

trader1

Ale tvrdá data, jako například prodeje aut, který spadl na více než dvouletá minima, nevypadá průmysl USA moc povzbudivě. Existuje tak divergence mezi optimistickým očekáváním a tvrdou realitou. Proto budou důležitá další tvrdá data a to v podobě amerického trhu práce za měsíc březen, která budou zveřejněna tento pátek. Podle dosavadních indikátorů to vypadá, že tempo tvorby nových pracovních míst se zpomalilo, tak uvidíme jaké budou tržní reakce. Pokud se k tomu přidá například i stagnace mezd tak by to vedlo k ukončení spanilé jízdy amerického dolaru.

V Británii znovu klesl index nákupních manažerů a zaostal za odhady, čímž přinesl libře ztráty. Ani americký průmyslový index ISM nezůstal bez odezvy, ačkoli vyšel na úrovni konsensu. Regionální průzkumy naznačovaly další zvýšení indexu, což se však nestalo a tržní reakce tak byla negativní.

V Evropě během dopoledne vyjdou britský index nákupních manažerů ve stavebnictví za březen, italská únorová mzdová inflace a Eurostat přidá zprávu o maloobchodních tržbách v eurozóně za únor. Spojené státy pak odpoledne na trh pošlou výsledek únorové obchodní bilance, březnový index aktivity pro oblast New Yorku a únorové tovární objednávky.
Trhy však mohou spíše vyčkávat na zítřejší ještě důležitější sérii amerických událostí v podání ADP reportu z trhu práce, ISM ve službách a zápisu z březnového jednání FOMC.