To nejdůležitější z minulého týdne

Akcie ve Spojených státech uzavřely poslední den prvního čtvrtletí poklesem. Nejhůře si vedly energetické a finanční společnosti v čele s firmami ExxonMobil a JPMorgan Chase.

table-1162230_1920
Index volatility VIX v pátek stoupl o 7,19 % na 12,37 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,389 %. Evropské akciové trhy v závěru týdne převážně zpevnily. Investoři pozorně sledovali dění okolo brexitu, a zaměřili se také na řadu makrodat. Spokojeny s výsledkem páteční seance však nebudou těžařské společnosti, které doplatily na dění v Jihoafrické republice, kde prezident Jacob Zuma odvolal ministra financí Pravina Gordhana. Ten patřil ke kritikům hlavy státu a prezidenta několikrát vyzval k odstoupení. Z pátečních makrodat byl nejzajímavější první odhad březnové inflace v eurozóně. Tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v březnu prudce kleslo, dosáhlo 1,5 % z únorového čtyřletého maxima 2 %. Inflace se tak vrátila pod 2% cíl ECB. Evropská unie v pátek zveřejnila základní osnovu pokynů pro vyjednávání o brexitu, z níž je patrné, že je unie připravena se Spojeným královstvím vyjednávat o potenciální dohodě o volném obchodu, což naznačuje smířlivější vstup do jednání, než se předpokládalo.

V ČR byl uplynulý týden ve znamení očekávání ukončení intervencí na koruně. Na ukončení se připravovali i spekulanti a jak vyplývá z přírůstků likvidity v českém bankovním sektoru tak březen byl v intervencích rekordní a překonal i dosud nejvyšší leden. Detailnější informace zveřejní ČNB až tento pátek. Pokud se odhady potvrdí, bude březen dalším měsícem, kdy přírůstek devizových rezerv výrazně překonává jakákoliv měřítka vnější rovnováhy české ekonomiky – roční bilance zahraničního obchodu se pohybuje okolo 13 miliard euro a roční bilance běžného účtu je dokonce “pouze” 2 miliardy euro.
Koruna na čtvrteční zasedání ČNB reagovala oslabením, ale v pátek své ztráty rychle likvidovala což bylo vyvoláno novými obchody, protože forwardové kurzy opět poklesly.

Začátek týdne bude ve znamení finálních indexů nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (Japonsko, eurozóna a jednotlivé evropské země, USA), zveřejněny budou také míra nezaměstnanosti v eurozóně a Stavební výdaje v USA.