Brexit oficiálně zahájen a nižší zásoby ropy

Den 29. 3. 2017 si zapamatujte. Vejde totiž do dějin. Je to den, kdy oficiálně začíná tzv. Brexit a Velká Británie oficiálně aktivovala článek č. 50 Lisabonské smlouvy. Británie tak není součástí Evropské unie a celkový počet členských států je opět 27.
brexit

Na různých portálech a v televizích o Brexitu uslyšíte samozřejmě spoustu informací. Pojďme se podívat na brexit pohledem finančních trhů. Britský hlavní akciový index FTSE 100 reagoval posílením o 0,55%, domácí měna GBP všeobecně na forexovém trhu oslábla o 0,26%, výnosy britských státních dluhopisů poklesly o 3,60%. Z těchto informací si můžeme všimnout, že brexit měl dopad pouze na dluhopisy, o který byla během dne velká poptávka, a tím rapidně poklesl výnos. Bavíme se o 10-ti letých dluhopisech, která aktuálně po výprodeji vynáší 1.15% a patří mezi jedny z nejpopulárnějších v Evropě. Dnešní výkyv však neznamenal z dlouhodobého hlediska abnormální jev a pásmo 1% výnosu je běžné. Akciový trh se během dne obchodoval na běžných cenách bez větších turbulencí a také libra téměř aktivaci brexitu nezaznamenala. Pouze na hlavním páru s dolarem poklesla během projevu premiérky Mayeové o 0,4%, které však během odpoledne z poloviny narovnala zpět.

Zajímavým údajem byly výsledky zásob WTI ropy, která mezi-týdně ukázala novou zásobu 900 tisíc barelu ropy. Trh však očekával minimálně 1.2 milionu a v porovnání k datům minulého týdne s výsledkem 5 milionu jsou tyto zásoby překvapivé. Cena ropy na tuto informaci samozřejmě prudce reagovala nárůstem o více než 2 %. V 17:30 SEČ se obchoduje za 49,17 USD/ barel a cena se tak vrátila po předchozích propadech na úroveň minulého týdne. Důležitou psychologickou hranici 50USD/barel tak může v následujících hodinách otestovat.