Obava z rizika a přesun k bezpečí

Nový týden a první pracovní den zahájil již s letním časem a sjednotilo se nám tak tradiční otevření americké burzy v 15:30 SEČ. Ta v posledních dvou týden otevírala o hodinu dříve, z důvodu amerického letního času, který byl přesunut již před 2 týdny.

coffee-791439_1920
Celá asijská a evropská seance nás provázela v jednoduchém heslu: Obava z rizika a přesun k bezpečí. Tím je myšlen výprodej akciových trhů a téměř rovnoměrný růst státních dluhopisů, zlata a dalších tzv. „bezpečných přístavů“.

Už výsledky z Asie, kde japonský akciový index Nikkei 225 zakončil s poklesem -1,44%, naznačil, že trhy budou reagovat hlavně na nejistotu politické scény v USA a drahých akcií částečným vybíráním zisků a přesunu svých aktiv do bezpečí. Informace o slabé pozici Donalda Trumpa v americkém Kongresu, kterému nebylo zrušené tzv. „Obamacare“, trhy znejistil. Noční otevření ostatní trhů jako jsou devizové, nebo komoditní potvrdili odliv investorů od amerických investic, kdy americký dolar téměř na všech hlavních párech zahájil gapem, tedy oslabením.

Evropská seance se chovala ve stejném rytmu s výprodejem hlavních akciových trhů reprezentovaným např. německým indexem DAX, který k 17:00 SEČ ztrácel -0,8% a britský FTSE 100 dokonce -0,9%. Z české burzy se nejméně dařilo rakouské ERSTE AT, která odepsala přes -1,5%, v těsném závěsu nemile překvapil také CETV s mezi-denním odepsáním -1,2%. Naopak téměř jediným plusovým instrumentem se stal Unipetrol s nárůstem o 0,3%. Poklesy akcií jsou bez zjevných fundamentálních zpráv a dají se přisuzovat všeobecnému dennímu rytmu odpisu akcií. Unipetrol naopak roste z důvodu svých dobrých hospodářských výsledků a jednání o zvýšení dividendy.