Americký dolar stále v defenzívě

Americkému dolaru se stále nedaří. Nejen, že klesají výnosy na dolarových dluhopisech a tím se dolar stává méně atraktivní, ale přidávají se i fundamenty proti dolaru. Dobrá čísla za Eurozónu začínají také mluvit proti dolaru.

buy sell
Podnikatelská nálada PMI za eurozónu vystoupala na 56,7 bodu. Je tak nejvýše za posledních 71 měsíců. Za úspěchem stojí dál vylepšující se situace na trhu práce – nabírání nových zaměstnanců je podle průzkumu nejrychlejší za posledních 10 let. Daří se jak službám, tak i průmyslu – v obou sektorech vidíme nové objednávky poblíž šestiletých maxim. A nejvýše od roku 2011 jsou i inflační tlaky a to jak na vstupech, tak i výstupech firem. Kromě dražších komodit a sílící poptávky stojí za zdražováním podle výsledků průzkumu také především slabé euro – tedy uvolněná měnová politika ECB.
Dolaru nepomohlo ani Trumpovo neschválení zrušení Obamacare republikánskými představiteli. Dolar tak lehce pokořil hranici 1,08 a slábne dále na hranici 1,0870. Dolar slábne vůči všem měnám, kromě australského dolaru. Slabý dolar a nízké výnosy dluhopisů tak svědčí drahým kovům.
Co nás dnes čeká. Dopoledne vyjdou ekonomické indexy institutu Ifo pro Německo a eurozóna bude informovat o úvěrování v soukromém sektoru. Odpoledne USA doplní index průmyslové aktivity dallaského Fedu. Za řečnický pultík se v úvodu týdne postaví šéf chicagského Fedu Charles Evans a člen Výkonné rady Evropské centrální banky Peter Praet a hospodářské výsledky odtajní v USA firma Red Hat.