Hotovost Vlády USA od ledna mínus 90%

Čtvrtek je posledním velkým dnem pro umístění velkých pravidel. Bývá to nepsaným pravidlem, kdy pátek s pondělí se dlouhodobě ukazují jako méně volatilní i co do počtu objednávek. Dnešek patřil k tradičním čtvrtkům s týdenními novými žádostmi o podporu v nezaměstnanosti.

newspaper-943004_1280

Data mírně horší dokázala rozkolísat krátkodobě americký dolar. Stejným krátkodobým rozkolísáním byla i zpráva z belgických Antverp, kde se zatím neznámí útočník pokoušel spáchat podobný teroristický čin, jako včera v Londýně. Samozřejmostí bylo posílení ceny zlata a japonského jenu. Zbytek dne se nesl v poklidném duchu s mírným nárůstem evropských i asijských akcií. Včerejší větší propady na amerických akciích si dnešní trhy také vzaly zpět.

Jednou ze zajímavostí je tak zveřejněná zprávy z USA, kde se hotovost ve státní pokladně USA propadla od Trumpovy inaugurace k 12. března o 90%. Na první pohled extrémní informace není tak žhavá. Šlo pouze o účetní operaci nutnou pro splnění podmínek výjimky z dluhového stropu, kterou v roce 2015 schválil americký Kongres.  Od poloviny měsíce si ministerstvo opět půjčuje na finančních trzích. Strop však podle všeho bude muset být v dohledné době opět navýšen, neboť na něj podle prognóz vláda narazí už na podzim. Podpora pro tento krok však není jistá.

Z evropského regionu je také zajímavý report rakouské pojišťovací společnosti Vienna Insurance Group (VIG).  Rakouská pojišťovna Vienna Insurance Group v loňském roce zdvojnásobila zisk před zdaněním na 406,7 milionu eur. Management navrhne valné hromadě zvýšit z loňského zisku výplatu dividendy o 33 procent na 80 eurocentů na akcii. Na pojistném VIG vybrala 9,051 miliardy eur, což je o 31 milionů více než v předchozím roce. Růst vykázala všechna odvětví s výjimkou životního pojištění, které zaznamenalo propad o 19,2 procenta. Na mnoha trzích je podle VIG celkový objem pojistného nadále ovlivněn omezováním prodeje jednorázově placeného životního pojištění kvůli nízkým úrokům. Po očištění o tuto oblast činí nárůst pojistného za loňský rok 4,4 procenta.