Britská inflace, dobrá inflace

Včera jsme byli svědky pohybů na libře, které byly způsobeny zveřejněním spotřebitelských cen ve Velké Británii. Ty se zvedly za únor o 0,7% po předchozím poklesu. Meziroční inflace se vyhoupla nad cíl centrální banky a to z lednových 1,8% na hodnotu 2,3%. Tím také překonala očekávání trhu, které bylo nastaveno na 2,1%.

pound-685059_1920

Nejenom celková, ale i jádrová inflace poskočila z 1,6% na rovná 2%. Trh počítal s jejím růstem na hodnotu pouhých 1,7%. Po nižších číslech v předchozím měsíci se inflace v Británii zvedla nad očekávání, což se odrazilo na tržních cenách – konkrétně rostla libra i britské výnosy. Už na minulém zasedání BoE se našel jeden bankéř, který hlasoval pro zvýšení sazeb. Finanční trhy se díky této informaci znovu začaly nastavovat na možné utažení měnové politiky.

Včerejší data o inflaci spekulace jen podpořily. Bank of England totiž s růstem inflace počítá, což koneckonců signalizovala už minulý měsíc v inflačním reportu, podle kterého by se inflace měla vyhoupnout v polovině letošního roku až někam k 2,7%, a pak znovu pomalu klesat. Na 2,7% tedy zatím nejsme a je velmi pravděpodobné, že i když inflace dál poroste, její růst se brzy zastaví, jelikož je tažen především cenami energií, které ale už nějakou dobu nerostou.
Mnohem zajímavější než celková inflace je inflace jádrová, která se dostala na 2 % a která může do dalších měsíců dodat odvahu některým z členů BoE začít signalizovat lehce jestřábí stanoviska. Pokud bychom se podobných komentářů skutečně dočkali, budou to až tyto signály, která by librovým býkům mohly dodat na odvaze a které by mohly pomoci k zahájení nového růstového trendu. I tak to ale libra s dalším růstem pravděpodobně nebude mít nijak jednoduché, a to minimálně v krátkodobém horizontu. Vyjednávání o brexitu jsou totiž za dveřmi. Začnou příští týden 29. 3. a dá se čekat, že hlavně jejich začátek nebude pro libru nijak příjemný. Za mě tedy dál platí, že pokud libra long, tak se solidním polštářem proti krátkodobým výprodejům a raději i s delším investičním záměrem.