Slova prezidenta mají větší váhu než ČNB

Včera dokázal prezident Miloš Zeman rozhýbat kurz koruny. Ukázal tak, že na rozdíl od centrálních bankéřů umí slovně intervenovat na trhu s korunou. Týkalo se to samozřejmě forwardových kurzů, protože ten spotový je zabetonován na kurzu 27,02 CZK/EUR. Prezident totiž řekl, že konec intervencí proběhne možná dříve, než se nadějeme.

ČNB
Jeho slova nebrali exportéři na lehkou váhu, a začali se jeho slovům přizpůsobovat a svojí aktivitou srazili forwardové kurzy hlouběji, než byly minulý týden. ČNB tak musela zase hodně nakupovat, aby kurz udržela na své hladině. Je zřejmé, že závazek udrží do konce března. Jen den před tím, tedy 30. 3. 2017 zasedá bankovní rada, a bude velice zajímavý její komentář ke kurzu koruny.
Zahraniční spekulanti už nejsou tak aktivní jako v minulosti. To se odráží na trhu s dluhopisy, kam utržené koruny přestali investovat a výnosy hlavně na delším konci výnosové křivky začaly prudce růst. Po bezmála dvou letech tak ministerstvo financí musí zaplatit za desetiletou půjčku roční úrok přes jedno procento. Začátkem roku to přitom nebyla ani třetina. Ministerstvo financí tak bude mít při prodeji dluhopisů menší úspěšnost. Lze to doložit na tom, že ještě v lednu zájem investorů o dluhopisy se splatností pěti a více let dokonce převýšil osmimiliardovou emisi, tak v březnové nabídce i přes vyšší úrok se z nabízených 12 miliard nedokázalo čtvrtinu vůbec prodat.