ČEZ s překvapivým návrhem dividendy

Druhý den týdne nabídl především českým investorům zajímavé výsledky o hospodaření polostátní společnosti ČEZ a.s., kterému meziročně poklesly zisky o více než 30 %.

cez
Přestože výsledky působí hrůzostrašně, nakonec jsou lepší, než očekávali analytici. Například velmi sledovaný ukazatel EBITDA skončil v + 58,1 mld. CZK, oproti očekávanému 56 mld. CZK. Čistý zisk skončil na 19,6 mld. CZK, která je nižší o 30% z pohledu meziročního srovnání. Důvodem jsou klesající ceny elektřiny a odstávky v jaderných elektrárnách.
To se odrazí také na výplatě dividendy, kterou společnost v minulých letech vyplácela ve výší 40 korun na jednu akcii. Letos však ČEZ navrhne na valné hromadě vyplatit jen 33 korun, což se promítne i v příjmech hlavního akcionáře – státu.Vedení firmy uvádí, že se oproti minulému roku zvýšila výroba elektřiny ve zdrojích společnosti o jedno procento. „Přispěl k tomu zejména stabilní provoz všech tří komplexně obnovených bloků Elektráren Prunéřov,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.
Firma ale vyrobila mnohem méně elektřiny ve svých jaderných elektrárnách, protože je musela kvůli problémům při kontrolách svarů na mnohem delší dobu odstavit.
Představenstvo ČEZ navrhuje dividendu ve výši 33 korun na jednu akcii. Pro stát, který vlastní 70 procent akcií, by to znamenalo, že získá 12,4 miliardy. Výše dividendy se vypočítává z očištěného zisku, který loni činil 19,6 miliardy korun oproti 27,7 miliardy korun v roce 2015.
Majoritním akcionářem ČEZ je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. A ministr financí Andrej Babiš také nakonec bude tím, kdo rozhodne, jestli na argumenty managementu přistoupí.

 

(použité zdroje z Ihned.cz)