Levná ropa se nelíbí Saudské Arábii

Saudská Arábie se ozvala se svým komentářem ke klesajícím cenám ropy. Před 14 dny na konferenci v Houstonu si producenti ropy notovali, jak dodržují dohody z loňského listopadu a ty se odrážejí nevyšších cenách ropy, tak minulý týden již Saudský ministr pro ropu Al-Falíh si stěžoval, že se mu pokles cen ropy vůbec nelíbí a je třeba proti tomu něco udělat. Také naznačil, že by se OPEC v květnu spolu s ostatními těžaři měl domluvit na prodloužení omezení produkce ropy. Důvodem jsou vysoké globální zásoby ropy. Dokazují to i čísla za poslední dobu. Třeba během posledního čtvrtletí 2016 dosahoval přebytek v průměru 0,9 miliónu barelů denně a zásoby rostly i v lednu.

arabie
Mezinárodní energetická agentura (IEA) přitom potvrdila, že členské země OPECu listopadovou dohodu v únoru dodržují takřka stoprocentně a to hlavně zásluhou Saúdské Arábii. Ostatní těžaři ve snaze vydělat dohody tak moc nedodržují. Důvod proč chce Saúdská Arábie vyšší ceny ropy zachovat co nejdéle, je chystaný prodej podílu ve státní ropné společnosti Aramco. K němu by mělo dojít v příštím roce a je patrné, že v té době by se skutečně hodilo, aby se ceny ropy pohybovaly na vyšších úrovních než například vloni v lednu, kdy se barel Brentu prodával i za méně než 30 USD.
Jak moc se ve svém úsilí o stabilizaci trhu budou Saúdové moci spolehnout na ostatní, se samozřejmě teprve uvidí. Uvidíme a necháme se překvapit, jak dopadnou plánované dohody 25. května, ale myslím si, že po listopadovém úspěchu budou zase všichni deklarovat snahu se dohodnout a alespoň chvíli dodržovat dohodnuté limity.
Nějaké další verbální intervence lze očekávat, protože cena ropy stále klesá a brent dnes ráno dosahuje úrovně okolo 51,50 dolarů za barel.