V hlavní roli centrální banky

 

 

 

 

Dnešní den a včerejší večer je tím nejdůležitějším, co se může na finančních trzích za měsíc stát. Report centrálních bank rozhýbal obchodníky a s tím pořádné zamotání nejednomu finančnímu obchodníkovi.

boj
Všechno odstartovala včerejší 19h, kdy americká centrální banka sice očekávaně zvedla základní úrokovou sazbu na 1%, ale v doprovodném kalendáři nepotvrdila možnou prognózu na další 3 možné zvýšení v letošním roce a predikuje pouze dvě. Tímto náznakem a také tím, že se dolar na zvýšení sazeb dopředu připravil, tak jsme viděli tvrdý direct po vyhlášení dolaru a jeho prudké oslabení na všech párech. Díky zvýšení však jsou zajímavější americké akcie, které se vraceli ke svým historickým vrcholům. Cena zlata jako protiklad dolaru také ukázala svoji sílu a konečně se odrazila od psychologické hranice 1200 USD/unce. Přestože si někteří obchodníci přáli dnešní korekci k zpětnému posílení dolaru, opak byl pravdou. Během dopolední seance částečné vybírání zisků probíhalo, ale během odpoledne dolar opět vyklesal na včerejší minima.
Hned v úvodu dne přicházel report také z japonské centrální banky, která však nepřišla s žádnou změnou, ponechala úrokovou sazbu v – 0,10% a větší odevzu tak ani japonský jen ani akcie neukázali. Během dopoledne ani report švýcarské centrální banky neukázal větší rozkolísanost, kdy také beze změny nechal sazbu v – 0,75%. Mimochodem jedná se o jediné dvě vyspělé ekonomiky na světě, které mají záporné úrokové sazby.
Daleko větší odezvou bylo zasedání britské centrální banky ve 13:00 SEČ, která přestože nechala sazby opět beze změny na 0, 25%, tak zveřejněný záznam o hlasování ukázal, že jeden člen z 9 členů centrální banky navrhuji zvýšení sazeb v příštích měsících a tím podpořil domácí britskou libru, která upevnila na páru s dolarem o více než 1%.