Inflace v USA přes 2% a výkyvy libry

Středa na trhy přinesla čerstvý vítr v podobě vyšší volatility a všeobecným očekáváním večerního zasedání FEDu, který odstartuje sérii zasedání centrálních bank, které budou trhy napínat až do zítřejší 13:00 SEČ, kdy zasedá poslední v sérii a to Bank of England. Mimochodem další jsou zítra v 7:00 SEČ japonská a od 11:00 také švýcarská.

pound-685059_1920
Dnešek a zítřek je tak hlavním dnem pro každého obchodníka hlavně na forexovém, devizovém trhu. Znamená to také období uzavírání, nebo upravování starých pozic a příprava na nové investiční výhledy.
Jako předskokan centrálních dat dnes vycházely informace z britského trhu práce a americké inflaci. V Británii bylo za měsíc únor 4,7%, což je nejméně od roku 2006, přesto se libra dostala pod tlak a část obchodníků se jí „zbavovalo“. Může za to druhý fundament, který je směrodatnější a to změna hodinové mzdy, kde se očekával meziměsíční nárůst o 2,4%. Finální výsledek 2,2% trhy drobně zaskočil, jelikož podle růstů mezd se částečně predikuje budoucí vývoj inflace. Čím blíže inflačnímu cíli, tím populárnější měna. Tímto výsledek, který zaostal za odhadem, však vznikla určitá pochybnost a britská libra po polední krátce propadla o 55 pips, což si v pozdním odpoledni vzala zase zpět.
V souvislosti s britskou librou je však téma mezi obchodníky jiné. Již třetím dnem prudce vyroste vždy mezi 7:15-7:30 ráno středoevropského času. Takový výkyv je mimořádný a jeho opakování ještě více rozdmýchává debaty, odkud pozice pocházejí. Evropští obchodníci to být pravděpodobně nemohou, jelikož jsou banky a jiné finanční instituce ještě uzavřeny. Možnou odpovědí je čínský kapitál ke konci tamní obchodní seance, který se v obrovských objemech směňuje do velmi podhodnocené libry, za kterou dále nakupuji po celých britských ostrovech nemovitosti. Dalším z vysvětlení může být také ruský trh, který právě od 7 ráno otevírá. Jelikož se tato informace dnes objevila i na světových investičních webech dá se očekávat, že tato série končí.