Saudská Arábie problémem OPECu

Druhý den v týdnu se vyznačoval uklidněnými akciovými trhy, kam stále putují velké objemy peněz. Znát je to na averzi k riziku, kdy stále cena zlata osciluje na psychologické hranici 1200 USD, také výnos amerických desetiletých dluhopisů roste k aktuálnímu výnosu k 17:00 SEČ téměř 2,6%, tedy není žádná velká poptávka.

crude-oil-well

V porovnání s německými 10-ti letými dluhopisy, kam investuje hlavně Evropská centrální banka s aktuálním výnosem 0,44% je stále vidět otevřené nůžky mezi investicemi ve měně dolaru do dolarových dluhopisů, nebo naopak eurových. To také odpovídá situaci na EURUSD, kde je stále dolar dominantnějším hráčem. Nyní se však čeká na zasedání centrální banky USA, která naznačí případné další směřování monetární politiky.

Na komoditním trhu jsme zaznamenali razantní výprodeje ropy, přičemž např WTI klesá aktuálně o celých -2,27% z důvodu dnešní zprávy OPEC, kde se uvádí, že Saudská Arábie za minulé týdny opět začala těžit větší objemy ropy a porušuje tak dohodu o omezení ropy dojednanou mezi státy OPEC koncem minulého roku.

Saudská Arábie se tak snaží dorážet na americké břidlicové ložiska, kde v minulých dnech začala opětovná těžba a Saudové se tak snaží nepřijít o důležité zákazníky. Na trhu tak vzniká přebytek a cena klesá. WTI aktual 47,29 USD a BRENT 50,43 USD za barel.