Klidný začátek týdne

Americké akcie zahájily týden bez větších změn. Investoři na Wall Street čekají na to, zda měnový výbor centrální banky USA ve středu přikročí k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Zasedání Fedu bude zahájeno již dnes, a její představitelka nemá lehkou úlohu, protože zvýšením sazeb rozpoutá válku s Donaldem Trumpem.

NOTE TO INSPECTOR: The word "iridium" on the pen's nib is not a brand: it's the name of the metal of which the nib is made. Thanks.

Vyšší sazby tlumí ekonomiku a půjdou proti ekonomickému trendu nastavené prezidentem. Ten by rád vykázal hned zkraje svého působení robustní hospodářský růst. Příští rok tak místo Yellenové zřejmě raději jmenuje někoho svého. Pravděpodobnost zvýšení sazeb se rovná 100%.
Dow oslabil o 0,1 % na 20 881,48 bodu, zatímco širší S&P 500 posílil o 0,04 % na 2 373,47 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite zpevnil o 0,24 % na 5 875,78 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,66 % na 11,35 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o čtyři bazické body na 2,615 %. V plusu skončila většina hlavních sektorů, nejvýraznější zisk si připsaly odvětví veřejných služeb, sektor základních materiálů a odvětví cyklického spotřebního zboží. Pod nulou skončily průmyslový sektor a odvětví zdravotní péče.
Evropské akciové trhy v pondělí převážně rostly. Investoři začali týden v očekávání událostí následujících dnů. V USA proběhne zasedání Fedu, které by mělo přinést další utažení měnové politiky, v Evropě se netrpělivě čeká na výsledek parlamentních voleb v Nizozemsku.
Dnes ráno vyšli zprávy o vývoji tržeb čínských maloobchodníků a o čínské průmyslové výrobě, dopoledne budou investoři věnovat pozornost údajům o německé inflaci, indexům institutu ZEW pro největší evropskou ekonomiku a celou eurozónu a evropská měnová unie doplní ještě zprávu o průmyslové výrobě. Odpoledne dojde v USA na index výrobních cen a večer ještě ropný institut API vydá zprávu o vývoji zásob černého zlata na území USA