Úspěšný týden na trzích

Americké akcie v pátek mírně zpevnily. Příznivá zpráva o únorové tvorbě nových pracovních míst signalizovala, že se ekonomika Spojených států nachází v dobrém stavu. V USA bylo v minulém měsíci vytvořeno 235 tisíc nových pracovních míst, zatímco analytici v průměru očekávali pouze 200 tisíc. Nezaměstnanost v únoru podle očekávání poklesla na 4,7 %.

trader1

K solidnímu růstu pracovních míst se vyjádřil i Donald Trump, který to označil za svůj úspěch, jakožto důsledek jeho chystaných reforem. Index Dow v pátek stoupl o 0,21 % na 20 902,98 bodu, širší S&P 500 posílil o 0,33 % na 2 372,60 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,39 % na 5 861,73 bodu. Index volatility VIX v pátek klesl o 5,2 % na 11,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 2,574 %. Vzhůru v závěru týdne zamířily akcie průmyslových a technologických firem, nedařilo se naopak finančnímu odvětví, energetickému sektoru a realitnímu odvětví.

V poklesu pokračovala cena ropy, která se propadla již popáté v řadě. Cena americkéropy WTI oslabila o 1,7 % na 48,4 USD/barel, když za celý týden odepsala přes 9 %, a tak zaznamenala nejhorší týden za polední čtyři měsíce. Z jejího poklesu těžily akcie aerolinek, když akcie Delta Airlines a American Airlines přidaly přes 1 %.

V noci na pondělí na trh Japonsko pošle údaje o objednávkách strojních zařízení, Itálie dopoledne přidá data o průmyslové výrobě a mzdové inflaci a německá centrální banka zveřejní pravidelnou měsíční zprávu o vývoji a stavu ekonomiky. Odpoledne v USA vyjde index podmínek na trhu práce.