Zadní vrátka ECB stále pootevřena

Evropská centrální banka (ECB) dnes na svém pravidelném zasedání představila své prognózy do dalších měsíců a zhodnotila dosavadní fungování ekonomiky a vlastní monetární politiku.

EURO (2)
Přestože ECB svoje dosavadní kroky nezměnila, můžeme si povšimnout opatrnosti prezidenta ECB Maria Draghiho, který ve svém projevu naznačil možné pokračování nebo dokonce zvýšení kvantitativního uvolňování (QA) i po dubnu 2017, tedy termínu, kdy je plánované postupné snižování QA ze strany ECB na evropském dluhopisovém trhu. Naznačení zadních vrátek vidím především z důvodu nejistoty o výsledku nizozemských, francouzských nebo německých voleb, které by mohli do čela států posílit protievropské populistické strany.
Připomínám, že kvantitativní uvolňování znamená zavádění zcela nových peněz do ekonomiky ze strany centrální banky, a to systematickým zkupováním veřejných i soukromých dluhopisů. Jedná se o jeden z nejsilnějších nástrojů měnové politiky, který ve svém arsenálu centrální banka má. Prvotní zmínění o QA zaznělo z úst prezidenta Draghiho 8. 5. 2014 a znamenalo následné půlroční oslabování eura o více než 35% na hlavním páru s dolarem. Samotné zahájení QA se datuje na březen 2015 s pravidelným objemem 60 mld. EUR měsíčních nákupů. Program zkupování dluhopisů trvá dodnes aktuálním měsíčním objemem 80. mld s již oznámeným postupným snížením od dubna do konce roku 2017, nebo i déle, pokud si to bude ekonomická situace vyžadovat.
Aktuální údaje: Základní úrokové sazby na 0%, depozitní sazba na -0,4%.