Rekordně nízká nezaměstnanost v ČR

Pozitivní situace na českém trhu práce se odrazila i v míře nezaměstnanosti, která poklesla na 5,1%. Bez práce bylo 380 200 lidí, což je nejméně od února 2008. Přitom ještě před rokem byla nezaměstnanost o 1,2 % vyšší, což znamená, že za rok našlo práci dalších 87 000 lidí. Narostl také větší počet volných pracovních míst, což je dáno odstartováním sezonních prací. Volných pracovních míst je tak 143 000.

coffee-791439_1920
Nejnižší podíl nezaměstnaných má nadále Praha, a to 3,3%. Naopak nejvyšší 7,8% má Ústecký kraj. Na jedno volné místo nyní připadá 2,7 uchazeče.
Průmysl stále postrádá desítky tisíc zaměstnanců. Pro firmy se tak nedostatek zaměstnanců stal jednou z největších překážek pro jejich další expanzi. Podniky i nadále nejvíce postrádají montážní dělníky, řidiče, kováře nástrojáře apod. Stranou zájmu ovšem nezůstávají ani nekvalifikovaní dělníci, takže zjednodušeně se dá říct, že nabídka i pro lidi s nedostatečným vzděláním zde nechybí.
Firmy si začínají uvědomovat, že bez zvýšení nabízených mezd nové lidi nenajdou. Přesto je růst mezd nabízených v inzerátech na úřadech práce zatím jen velmi mírný. Na druhou stranu je jasné, že v době, kdy si podniky zaměstnance přetahují a mediánové mzdy rostou o více než 5 %, nezbude nic jiného, než nabízené podmínky vylepšit. Další měsíce totiž ještě více zostří podmínky na trhu práce.