Bitcoin dražší než zlato

Téma dnešního dne? Bitcoin! Virtuální měna poprvé v historii překonala cenu tzv. uchovatele hodnoty zlata. Na spotové ceně se jedna unce zlata obchodovala za 1244 USD, přičemž jeden bitcoin koupíte za historických 1280 USD.

bitcoin-1813545_1280

Důvodem vidím částečnou souhru náhod:
1) Zlato
Tradiční bezpečný přístav zlato nemá v posledních týdnech podporu investorů, kteří své peníze ve velkém investují do amerických akcií, které každým dnem trhají nové a nové rekordy. Menší poptávkou po zlatě tak cena kulminuje kolem zmíněných 1200-1250 USD za unci. Nárůst ceny zlata můžeme vidět pravděpodobně v příštích dnech, jelikož nám první ukazatelé již naznačují možný vrchol USA akcií. Za ukazatele bereme výnosy USA státních dluhopisů, které jsou na svých rezistencích výnosu kolem hranice 2,5% za 10-leté bondy.

2) Bitcoin
Virtuální měna nabírá na obrátkách v posledních měsících hlavně z důvodu sílícího zájmu ze strany indických a čínských investorů, kteří si snaží uchovat hodnotu svého majetku. Hlavně v Indii z důvodu listopadového oznámení o zrušení bankovek 500 a 1000 rupií, které má pomoci v boji proti korupci, daňovým únikům a stínové ekonomice. V zemi to však vyvolalo velký chaos a někteří technologicky znalí Indové začali větší objemy převádět právě do Bitcoinu. Také v Číně je tato technologická měna velmi populární a používá se především k převodům peněz do zahraničí.

gold a bitcoin

(zdroj: Investing.com)