Růst inflace v EU

Zrychlující inflace v Německu ( vystoupala již na 2,2%) a dosáhla tak čtyřletá maxima. Dnes bude zveřejněna inflace za celou eurozónu a podle očekávání má dosáhnout poprvé od roku 2012 2%.

tax-evasion-226719_1920

Dojde tak k naplnění inflačního cíle. Růst inflace se nelíbí německým občanům, protože jako národ jsou hodně spořiví a při kombinaci se zápornými sazbami a slabým eurem jsou právem naštvaní a stýská se jim po silné marce. Včera se už ozval představitel německé Bundesbanky Jens Weidmann, podle kterého bude muset ECB v březnu zvýšit svou inflační prognózu.
Slabé euro je základní důvod optimismu německých podnikatelů. Index podnikatelské nálady v průmyslu se vyšplhal v únoru na nejvyšší úrovně za posledních šest let. Uváděli, že slabé euro je jeden z klíčových pozitivních faktorů zvyšujících jejich konkurenceschopnost na světovém trhu. Také má za následek rychlý růst cen vstupů – nejrychlejší od roku 2011.
ECB má nastavenou expanzivní monetární politiku do konce roku, a asi ji hned tak měnit nebude, i když inflace roste, protože jádrová očištěná o energie a potraviny zůstává výrazně níže. Podle mého názoru, ale vyšší ceny začnou prosakovat do jádrové inflace a ECB bude muset na konci roku svou politiku výrazně přehodnotit. Teď jí v tom brání polické události v Evropě – brexit a volební maraton v několika zemích EU.