Akcie, akcie a ještě jednou akcie!

První březnová středa se dá na trzích označit jako bankovní, a to hlavně díky náladě investorů nakupovat akcie celého evropského bankovního sektoru.

stock
Už noční asijská seance naznačila den plný nových býků, tedy obchodníků, které poptávají akcie. Největší japonský akciový index Nikkei 225 vzrostl během seance o 1,44% a uzavíral na ceně 19,393.54.
Evropská seance k 16:30 SEČ se nesla v pozitivním duchu, kde hlavně bankovní sektor tahl akciové indexy vzhůru. Netradiční je, že byste dnes nenašli v celé Evropě akciový index, který v rámci denní změny uzavíral, nebo stále obchoduje pod 1%. Králem dnešních indexů se stal maďarský Budapest SE Index, který přidal +3,63%. Naopak jediný v záporných číslech skončil slovenský SAX Index, který však v mezinárodním prostředí nemá váhu, díky kotovaným 7 titulům a seanci pouhých 4,5 hodiny (11:00-15:30). Tamní index odepsal -1,24%.
Z českého trhu, kde akciový index PX 50 připsal +1,89% na novou cenu 971,95CZK, můžeme vyzdvihnout již zmíněné bankovnictví. Erste připsala 3,49%, Komerční banka přes 2%. Propadákem dne je Stock s odepsáním -1,23%. Důvodem nárůstu popularity bankovních akcií v celé Evropě je včerejší prohlášení některých zástupců americké centrální banky o pravděpodobném zvýšení úrokových sazeb na březnovém zasedání FEDu, čímž se bankám nejen v USA, ale i Evropě zvýší pravděpodobně zisky a investoři tak vycítili možnost svést se na této vlně. Nepochybným důvodem je také noční vystoupení D. Trumpa na prvním nově zvoleném zasedání amerického Kongresu, kde zopakoval své předvolební sliby a již po jeho zvolení se americké akcie začali výrazněji zhodnocovat, což po dnešní první hodině obchodování vidíme také. Aktuálně akciový index Dow Jones překonal další historický milník 21,000 bodů.