Vystoupil nový ministr financí USA

Nejdůležitější zprávou včerejšího dne bylo vystoupení nového ministra financí USA Stevena Mnuchina, které se neslo v ústupcích od původních agresivních postojů Trumpovi administrativy. Řekl, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora. Ministerstvo financí ale podle Mnuchina bude postupovat tradičním způsobem a vyhodnotí Čínu spolu s ostatními ekonomikami až v pravidelné dubnové zprávě.
Bývalý bankéř z Goldman Sachs Mnuchin si na rozdíl od Donalda Trumpa dobře uvědomuje, že Čína sice manipuluje se svojí měnou, v posledních letech ale prakticky výhradně na druhé straně. Jednoduše brání jejím výraznějším ztrátám způsobeným odlivem kapitálu z vnitřně předlužené ekonomiky. A taková manipulace se dá jen těžko označit jako nepřímá podpora čínského exportu.
Mnuchin také utlumil sázky na rychlý příchod daňové reformy, kterou před čtrnácti dny slíbil Donald Trump. Dále zmínil, že finální představení reformy se může posunout až do druhé poloviny tohoto roku. To také vedlo k rozkolísání akciových indexů, kdy jsme se nejprve dostali na nová maxima DJ 20838, ale na nich jsme se dlouho neudrželi a spadli jsme dolů, aby se v závěru opět dostal nad 20 810 bodů.
Páteční dopoledne bude patřit zejména makro datům z Itálie, kde vyjdou údaje o prosincových tržbách v průmyslu, prosincové průmyslové objednávky, data o lednové mzdové inflaci a ukazatele únorové důvěry spotřebitelů a podnikatelů. Indexy výrobních cen se pochlubí Řecko a Španělsko. Spojené státy odpoledne na trhy pošlou lednovou statistiku prodeje nových domů a předběžný index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity.