Němečtí socialisté poprvé před vládními CDU-CSU

Čtvrteční obchodní seance na českém trhu ukázala objemově nadprůměrný obchodní den s celkovými 941 milionu Kč ze všech provedených transakcí. Pod tlak se dostali akcie bankovního sektoru, kdy hlavně akcie Komerční banky odepsaly přes 3% s finální uzavírací cenou na 930.80 CZK/kus a objemem 342 mil. Kč.

Důvod propadů není známí a jedná se tak pravděpodobně o pokračující výběry předchozích zisků po prudkých nárůstech začátkem letošního roku. Celkový akciový index české burzy PX 50 zakončil s nepatrným propadem o -0,05% na ceně 972,20 CZK.

Evropská seance probíhala v částečných korekcích z výborných výsledků prvních týdnů roku 2017. Větším propadem prošla však jediná akciová burza, a to německá. Tamní index DAX odepsal přes – 0,5%. V souvislosti s Německem zveřejnil dnes Reuters informaci o předvolební situaci v Německu, které jsem se částečně věnoval již včera. Dva největší konkurenti na vítězství si vyměnili místa a sociální demokracie (SPD) podle institutu Dimap vede s 32% před dosavadní nejsilnější vládní stranou CDU/CSU kancléřky Merkelové s 31%. Souboj to bude zajímavý a obchodní příležitosti nabídnou hlavně německé státní dluhopisy tzv. Euro Bund, které na podobné informace mohou být citlivé. Zajímavostí také může být fakt, že vyzyvatelem a hlavním kandidátem na kancléře za SPD je bývalý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, který na politické scéně není žádným nováčkem, přestože je jeden z mála politiků, který nemá ani maturitní zkoušku.

Americká televize CNBC také dnes zveřejnila exkluzivní rozhovor s ministrem financí USA Stev Mnuchin, který v prvním televizním vystoupení od svého nástupu do funkce poukázal na fakt, že zásadní daňová reforma bude do léta a očekávaný 3% růst ekonomiky do konce příštího roku. Informace rozkolísala trhy a zvýšení volatility mohl využít nejeden obchodník, především na devizových trzích s americkým dolarem a na zlatě.