Francie ovlivňuje celou Evropu

Trhy jsou v kleštích z vývoje událostí ve Francii. Hlavně se to odráží na trhu s dluhopisy. Německé dluhopisy rostou a naopak ceny těch Francouzských nám klesají.

francie

Včera šly nehledě na výborný výsledek německé podnikatelské nálady Ifo výnosy bezpečných německých dluhopisů dál nekompromisně dolů- na deseti letech pod 0,30 % poprvé od poloviny ledna. Rozpětí mezi výnosem francouzského a německého výnosu tak v první polovině týdne zdolalo 4,5letá maxima. Jeden z posledních důkazů toho, že investoři mají strach z rostoucích preferencí Marine Le Penové, která slibuje voličům odchod z eura.
Do voleb ve Francii nám zbývá ještě hodně týdnů – první kolo proběhne 15. dubna 2017, ale události kolem nich nám hodně ovlivňují trhy. Včera okolo 16:30 odstoupil centristický kandidát F. Bayrou a podpořil pro trhy relativně přijatelného Emmanuela Macrona. Ten má zřejmě jediný serióznější šanci porazit ve druhém kole kandidátku krajní pravice M. Le Penovu. Reakce trhů byla okamžitá. Euro dolar včera v průběhu dne navzdory dobrému Indexu Ifo dále padal a dostal se až na úroveň 1,05.

Vše se změnilo výše citovanou zprávou v 16:30 a dolar začal zpět oslabovat. Později večer dolaru již nijak nepomohl zveřejněný zápis z lednového zasedání Fedu. Ten sice nechal možnost březnového zvýšení úroků ve hře, avšak jasný signál nevydal. O březnovém zvýšení úroků tedy zřejmě rozhodnou únorová data z trhu práce a proto bude důležité, jak dopadnou dnešní týdenní statistiky ohledně nových žádostí o podporu v USA (ty trhu i nám dovolí lépe nastavit odhad pro únorové payrolls). Týden před nimi – 3. března – má ovšem promluvit J. Yellenová, takže Fed může vyslat jasný signál ještě předtím. Myslím si, že oslabení dolaru je jen přechodné a dnes opět posílí k hranici 1,05 a proto bych současné ceny využil k nákupu USD, protože fundamenty jsou stále dobré.