Podnikatelská nálada v Německu vzkvétá

Středa nám na trzích ukázala stabilitu a téměř ničím nerušený běžný trading.

německo
Noční asijská seance v Japonsku na akciích beze změny, v Číně na indexu Shanghai Composite s připsáním 0,23% na cílovou cenu 3 260,94.

Během dopoledne reportoval v 10:00 SEČ z Německa tzv. German Ifo Business Climate, tedy index podnikatelské nálady. Ta dopadla nad očekávání a dosahuje svých nejvyšších čísel posledních třech let. Současný stav a výhled se tak výrazně zlepšil a to především v odvětvích jako je zpracovatelský průmysl a velkoobchodě. Index sestavují přední němečtí manažeři a majitelé firem. Z mého úhlu pohledu se jedná o pochopitelný odkaz rostoucí ekonomiky, výborných výsledků německého akciového indexu DAX a všeobecně se dařící světové ekonomice, z které Německo jako silný hráč těží. Spousta analytiků očekávala možný zhoršený index z důvodu blížících se voleb, nicméně současný stav tomu nijak nenasvědčuje.

Uvidíme během předvolební kampaně a dalších předvolebních průzkumů, které mohou naznačit možnou nestabilitu na politické sféře. Především doporučuji sledovat volební preference populistické strany AfD a také pozici vládní CDU-CSU dosavadní kancléřky Angely Merkelové.
Na českém akciovém trhu jsme nezaznamenali žádné nové reporty a seance se s objemem obchodů 623 miliony korun a nepatrnou ztrátou -0,18% zařadila mezi klasické burzovní dny bez větších změn s nejlepší akcií ČEZu (+1,32%) a nejhorší Kofolou (-3,45%). Důvodem růstu akcií ČEZu mohly být dnešní informace o sloučení divize regulace s divizí nová energetika od března letošního roku a informace o čtvrtečním projednání dozorčí rady o snížení počtů členů představenstva firmy ze současných sedmi na šest. Propad akcií Kofoly je bez zjevných fundamentálních důvodů a může se tak jednat pouze o technický prodej části akcií, které se znovu dotkly letošních nejvyšších cen kolem 415CZK/akcie