Nejvyšší inflace v USA za 4 roky


Včerejší odpolední seance byla o amerických datech. Za pozornost stály hlavně výsledky lednové inflace, která rostla meziročně z 2,1% na 2,5%. Index růstu cen spotřebitelského zboží CPI totiž v lednu meziměsíčně přidal 0,6 %, zatímco se čekal růst jen o 0,3 %.

Ještě zajímavější je ale růst jádrové inflace, která se v minulém měsíci dostala na 2,3 %, přestože trh počítal s jejím mírným zpomalením na 2,1 %. Vyšší inflace tak nebrání Janett Yellenové dostát svým slovům, které uvedla na úterním vystoupení v Kongresu o tom, že čekat na zvýšení úrokových sazeb by bylo nemoudré. Podle mého názoru tak dostojí svým dřívějším prohlášením, že letos FED zvedne sazby celkem 3 krát. To lze pozorovat i na růstu výnosů dluhopisů, kdy výnos 10 letého dluhopisu vystoupal až na 2,5%.

Očekávání vyšší inflace ve světě vede k růstu výnosů dluhopisů i u nás v ČR. Pětiletý dluhopis nesl výnos v lednu -0,4% a teď v únoru jsme se konečně dostaly do kladných čísel na 0,24%. Roste výnos po celé výnosové křivce, z čehož nám vyplývá, že zahraniční spekulanti na kurz koruny už nejsou ochotni platit záporné výnosy a dluhopisů se zbavují.
Předpokládám, že růst amerických výnosů povede k větší atraktivitě amerických aktiv, což by mělo podpořit růst kurzu USD z dnešních 1,06 USD za EUR pod 1,04 během několika měsíců