Problémy cestovky TUI v Německu a americká mánie po akciích

Přelom týdne nabídl zajímavá data především z americké ekonomiky a pravidelné středeční zásoby ropy.
Dnešek však pěkně popořadě. Asijská seance má svého vítěze v Japonsku.Tamní akciový index vzrostl o 1,03% s uzávěrkou na hodnotě 19,437.98 JPY. Ostatní asijské indexy bez větších změn a celkově se dá seance hodnotit jako klidná.

tui
Evropa si prožila den na akciové vlně a včerejší náznaky obratu se nepotvrdili. Naopak. Včerejší seance sloužila jen jako určitý nádech investorů k novým nákupům, napříč celým kontinentem. Hlavní německý index DAX si připsal 0,19%, kdy nejlepším výsledkem zakončila společnost Deutsche bank s nárůstem o 2,52% bez zjevných důvodů a jedná se tak spíše o běžnou poptávku po společnosti, která má po svých problémech akcie velmi nízko a delší dobu se neobjevily žádné nové skandály a investoři bance postupně začínají opět věřit. Naopak největším dnešním propadákem na německé burze byla společnost TUI AG, která je jednou z největších cestovních kanceláří v Německu. Po dnešním rozhodnutí soudu, který TUI přikázal odškodnit všechny poškozené z říjnových zrušení desítek letů. Akcie této firmy se dnes propadly o -6,5% a zakončili na ceně 13,32EUR/kus. Celkově z žádné evropské země nebyl vydán důležitější makro-report, a proto se dá seance považovat za klidnou.
Odpolední obchodování přineslo bohatší data z USA o inflaci, pokračující slyšení americké guvernéry centrální banky Yellenové v Kongresu a pravidelná středeční data o zásobách ropy. Zmíněná data dokázaly rozvířit obchodní vody a přinutit tak hlavně americké investory k přesouvání svých prostředků.
K 17:00 SEČ se všechny hlavní americké akciové indexy obchodovaly opět na nových historických rekordech a bez přestávky rostoucí poptávku po již tak předražených akciích (dle ukazatele P/E) připisuji drobnějším investorům, kteří jsou přes brokerské společnosti pravděpodobně vybízeny k dalším nákupům s vysvětlením předchozích výsledků indexu za poslední měsíce. Nárůst akcií se jinak příliš vysvětlit nedá. Žádná data, ani velké objednávky bank nebo firem na trhu nejsou.