Britská inflace a šéfka FEDu v Senátu

yellen

Dnešek na světových trzích ukázal první náznaky konce rostoucího trendu na akciích, kdy hned po probuzení přišla první vlaštovka z asijské seance. Hlavní japonská burza Nikkei 225 uzavřel seanci s poklesem – 1, 13% na ceně 19,238.98,ostatní asijské trhy se pohybovaly téměř beze změny. Obchodníci s akciemi v Evropě se inspirovali a obchodní seance vypadá obdobně.

Dopoledne přineslo dva makroekonomické reporty. První z České republiky o meziroční změně růstu HDP, které dopadlo pod očekávání s růstem o 1,7%, s tržním odhadem 2,3 %. Data však nenaznačují žádná velká překvapení. Důležitější makro data reportovala Velká Británie o meziroční inflaci s výsledkem 1,8 %. Tím se o krok zase přiblížila k cíli 2% centrální banky. Ukazuje s, že Brexit zatím nemá žádné ekonomické dopady a Británii se daří. Inflace roste už od poloviny roku 2015, kde Británie bojovala s deflací a je tak nyní nejvyšší od června 2014. Na inflaci má největší podíl nárůst cen pohonných hmot, z důvodu stále se zdražující ceny ropy na světových trzích a také slabým kurzem libry, která láká zahraniční investory k většímu utrácení nejen v Londýně.
Odpolední seance přinesla na trhy svěží vítr v podobě prvního sezení americké šéfky centrální banky Janet Yellenové v nově zvoleném Senátu, kde naznačila brzké zvýšení úrokových sazeb, možná už na nejbližším zasedání FEDu 15. března. Svým projevem však zachovala dlouhodobý postoj centrální banky k postupnému zvýšení sazeb v závislosti na výsledcích z trhu práce, a pokud výsledky zůstanou uspokojivé, jako je tomu nyní, nelze dlouho vyčkávat s dalším utužením měnové politiky. Trhy během projevu reagovali prudším posílením amerického dolaru na všech párech, zvýšení výnosnosti všech typů USA dluhopisů a odklonem peněz z bezpečných aktiv, tedy propady hlavně na zlatě a japonském jenu.
Americké akcie v prvních hodinách zachovaly obdobné náznaky opatrných výprodejů, jako v asijské a evropské seanci. Hned zítra nás čekají v 14:30 důležitá data o inflaci a maloobchodních tržbách z USA, která za předpokladů horších dat mohou pomoci k větším výprodejům nejen amerických akciích, které jsou na svých historických maximech.