Česká data = dobrá data

Včerejšek byl na události velmi bohatý, kdy jsme byli svědky velkého množství dat z ČR.

česká data

Byly zveřejněny údaje z českého průmyslu, který meziročně rostl 2,9 %. K tomuto výsledku pomohla hlavně výroba aut, která vrostla o 11%. Ne náhodou je vlastně výroba aut největším tuzemským průmyslovým oborem a současně i auta představují fakticky více než čtvrtinu celého českého exportu. Ze zveřejněných dat tedy vyplývá, že ostatním oborům se již tak nedařilo, když v úhrnu průmysl rostl jen o 2,7% v prosinci.

To je vidět na údajích z výroby strojů a zařízení, která byla v loňském roce velice nestabilní. Po listopadovém sedmiprocentním vzestupu je to docela hodně velká změna, nicméně neznamená, že by se průmyslu přestávalo dařit či nedostávalo zakázek. Ostatně zakázkové knihy se firmám v tomto odvětví docela dobře plní. Tentokrát se jejich objem zvýšil o 9,4 %, a to především díky automobilovému průmyslu (+18,2 %), strojírenství (+7,7 %) a firmám v elektrotechnickém průmyslu (+7,5 %). A to je jen jeden z argumentů, proč není moc důvod přeceňovat slabší prosincový výsledek. Tím druhým je velmi slušný vývoj indexů nákupních manažerů PMI za leden nebo pravidelný konjunkturální průzkum mezi firmami v průmyslu, který potvrzuje, že velmi solidní růst uvidíme už v lednových výsledcích.
Průmyslová výroba v Německu v prosinci byla velkým překvapením, kdy klesla o 3% meziměsíčně. To je nejprudší pokles za 8 let. K takovému výsledku nic nenaznačovalo, protože konjukturální výsledky dotazů nákupních manažerů tomu vůbec neodpovídají, protože ti očekávají rekordní objednávky průmyslových podniků na obnovu svého výrobního zařízení. Doufejme, že špatné výsledky Německa se nedotknou zakázek českých podniků.

To bylo k průmyslu, a teď k údajům ze stavebnictví. Prosincový růst stavebnictví byl s ohledem na předchozí vývoj i počasí docela příjemným překvapením. Produkce se v tomto odvětví po roce opět mírně zvýšila (+1,9 %). Samozřejmě nemohla téměř nijak vykompenzovat předchozí propad, ale jak se zdá, situace se pomalu začíná stabilizovat. Zásluhu na tom má hlavně pozemní stavitelství, které zažívá pozvolný nárůst díky neutuchajícímu zájmu o komerční i bytové nemovitosti, nicméně stále se musí potýkat s administrativními překážkami, které prodlužují start nových projektů, čímž se vlastně přispívá především ke zvyšování cen realit v důsledku zaostávající nabídky.

Dále byly zveřejněny statistiky ze zahraničního obchodu. Prosinec tradičně skončil tradičně s deficitem. To ale nemění nic na faktu, že přebytek obchodu za celý rok dosáhl nového historického maxima 184 miliard korun. Prosincový výsledek je sice o něco horší než ten z roku 2015, avšak musíme mít na paměti, že tehdy ke zlepšování výsledků zahraničního obchodu docela významně pomáhaly nižší (korunové) ceny ropy a nižší kurz dolaru. S vyššími cenami ropy a silnějším dolarem dochází i ke zvyšování hodnoty dovozu do ČR. To se také týká dovozu elektroniky a materiálů pro další výrobu, protože ceny komodit rostou a roste i kurz dolaru.